Employee Directory

 

Employee Directory

Name Title Phone

Administration

Main Line (919) 249-3400
Radford, Bruce Town Manager (919) 249-3301
Hosch, Donna Town Clerk (919) 249-3303
Galloway, Stacie Communications Manager (919) 249-1135
Fordham, Hank Town Attorney
Hohe, Laurie Assistant Town Attorney
Kirschbaum, Jennie Paralegal

Building Inspections

Main Line (919) 249-3418
Jackson, Kent, P.E. Director (919) 249-3418
Baker, Rudy Code Enforcement Supervisor (919) 249-3381
Bowie, Rose Marie Permit Specialist (919) 249-3382
Brock, Anne Senior Permit Specialist (919) 249-3384
Chiavacci, Chris Code Enforcement Officer III (919) 249-3387
Emig, Mike Code Enforcement Officer II (919) 249-3389
Irwin, Donald Plans and Permits Supervisor (919) 249-3379
O'Briant, Annette Permit Specialist (919) 249-3395
Pridgen, Cam Code Enforcement Officer I (919) 249-3392
Renn, Frank, Jr. Code Enforcement Officer I (919) 249-3396
Saunders, Reid Senior Plans Examiner (919) 249-3383
Stephenson, Brooks Code Enforcement Officer (919) 249-3398
Strand, Marguerite Plans Examiner (919) 249-3399

Emergency Medical Services

Main Line (919) 363-1577
Heath, Randall Emergency Medical Services Chief
Bentley, Jason Paramedic Shift Supervisor
Cyr, Jennifer Paramedic
Drake, Travis Paramedic
Haughney, April Administrative Specialist
Hinds, Nathaniel Paramedic
Kaplan, Robert EMT
Nowlin, Philip Paramedic Shift Supervisor
Simmons, Christopher Paramedic
Way, Raven Paramedic
Woodall, Edward Paramedic
Worden, David Paramedic Supervisor

Engineering

Main Line (919) 249-3418
Jackson, Kent, P.E. Director (919) 249-3418
Battle, Eric Engineering Field Services Supervisor (919) 249-3510
Carlyle, Dewayne Senior Construction Inspector (919) 249-3386
Dalton, Russell, P.E. Transportation Engineer (919) 249-3358
Dillon, Jackie Engineering Technician (919) 249-3390
Hargis, Travis Construction Inspector (919) 249-3515
Harrison, Rich Engineering Projects Coordinator (919) 249-3393
Leon, Paul Construction Inspector (919) 249-3378
Nelson, Steve GIS Analyst (919) 249-3311
Stephenson, Adam, P.E. Senior Engineer (919) 249-3417
Weatherman, Jean Development Projects Coordinator (919) 249-3394

Facility and Fleet Services

Main Line (919) 249-3434
Mitchell, Marty Facility and Fleet Services Director (919) 249-3434
Bowling, Rex Fleet Services Mechanic
Butler, Paul Fleet Services Supervisor
Gaudette, Ray Fleet Services Mechanic
Masese, Cyril Fleet Services Mechanic
Springle, Patrick Lead Facility Maintenance Mechanic (919) 249-3528
Vaughn, Dwayne Facility Maintenance Mechanic
Williams, Travis Fleet Services Mechanic

Finance & Utility Billing / Customer Service

Main Line (919) 362-8676
Smiley, Lee Director
Arrington, Keisa Accounting Technician
Boyce, Jennifer Senior Utility Customer Service Specialist
Branch, Dewayne Meter Tech Supervisor
Brown, Kathleen Senior Utility Customer Service Specialist
Goddard, Dina Utility Customer Service Specialist
Jones, Audrey Customer Service and Finance Supervisor
Kitto, Pam Purchasing Manager
Knight, Ann Utility Customer Service Specialist
Lee, Karen Accounts Payable Technician
Maynard, Steven Buyer / Inventory Specialist
McLean-NewKirk, Cassandra Payroll Specialist
McNeil, Tim Meter Technician
Moore, Anthony Meter Technician
Murphy, Judith Senior Utility Customer Service Specialist
Omollo, Jackie Meter Technician
Ortiz, Javier Meter Technician
Parmentier, Suzanne Accounting and Budget Manager
Rappl, Nancy Utility Customer Service Specialist
Rounsville, Terri Senior Meter Technician
Weston, Karen Delivery and Warehouse Assistant

Fire Department

Main Line (919) 362-4001
Haraway, Mark Fire Chief
Arnett, Chris Fire Engineer
Auchmoody, David Fire Engineer
Bass, Ian Fire Engineer
Beasley, Mike Fire Battalion Chief
Brandes, Stephen Fire Engineer
Burgette, David Senior Firefighter
Butts, Kevin Fire Lieutenant
Campbell, Brian Firefighter
Capps, Alan Fire Battalion Chief
Carter, Lawrence Fire Battalion Chief
Cirasole, Peter Fire Engineer
Cotten, David Fire Lieutenant
Cox, Stephen Fire Lieutenant
Crisson, Stephen Senior Firefighter
Dague, David Fire Engineer
Dawson, Chris Fire Captain
Deaton, Nicholas Firefighter
Dillon, David Deputy Fire Marshal
Fisher, Rebecca Fire Captain
Fuller, Antonio Senior Firefighter
Gray, William Firefighter
Haigh, David Firefighter
Hester, Ashley Senior Firefighter
Hillen, Ryan Senior Firefighter
Hoina, Matthew Senior Firefighter
Huegerich, Karl Fire Marshal
Jones, Jeffrey Fire Engineer
Stuart, Melissa Fire Engineer
Leerkes, Thomas Fire Lieutenant
Lindsey, Zack Fire Engineer
Marsh, Jason Firefighter
Matthews, Kimberly Fire Staffing Specialist
Maynard, Jeff Assistant Fire Chief (919) 249-1040
McClure, James Fire Engineer
Medlin, Timothy Fire Engineer
Miles, Howard Fire Lieutenant
Nesbit, Jason Fire Engineer
Pascucci, Robert Fire Lieutenant
Paxton, Jody Fire Engineer
Pearson, Scott Fire Lieutenant
Roberts, Kevin Senior Firefighter
Scofield, Eric Fire Engineer
Smith, Amy Administrative Specialist
Smith, Kevin Fire Engineer
Strickland, Bobby Firefighter
Strom, Thomas Fire Engineer
Stuart, Adam Fire Lieutenant
Sykes, Brian Fire Engineer
Torchia, Frank Senior Firefighter
Veasey, Tom Fire Lieutenant
Wallace, Loren Senior Firefighter
Wentz, Craig Firefighter
White, John Fire Captain
Wilson, James Senior Firefighter
Wood, Kevin Fire Engineer
Woody, Sean Fire Engineer

Human Resources

Main Line (919) 249-3420
Green, Eleanor Director
Degen, Amy J. Human Resources Analyst
Peters, Alix Human Resources Technician
Willing, Mark Safety and Risk Manager (919) 249-3406

Information Technology

Main Line (919) 249-3401
LaPiana, Peter Director
Boyd, Michael Information Services Specialist
Chalker, Rodney Computer Systems Analyst
Davila, David Senior Computer Systems Analyst
Kohl, Michael Information Technology Specialist
Sacco, Erika Senior Information Technology Specialist (919) 249-3312

Parks, Recreation and Cultural Resources

Main Line (919) 249-3402
Brown, John M. Director (919) 249-3402
Anderson, Renee Cultural Arts Center Program & Marketing Specialist (919) 249-1124
Baker, Andrew Senior Customer Service Specialist (919) 249-3402
Barnes, Brian Parks Maintenance Crew Leader
Byrd, G. Leon Parks Maintenance Specialist
Carraway, Laura Recreation Program Supervisor (919) 249-3402
Enoch, Joshua Parks Maintenance Supervisor (919) 249-3512
Fitzsimons, Patrick Recreation Program Specialist (919) 249-3346
Johnson, Joseph Parks Maintenance Crew Leader
Kelly, Kyle Parks Maintenance Worker
Lyon, Karl V. Recreation Program Manager (919) 249-3402
Matthai, Renee Recreation Customer Service Supervisor (919) 249-3350
McCaffrey, Max Parks Maintenance Specialist
Munson, Jacob Parks Maintenance Worker
Pisacane, Mike Senior Parks Maintenance Specialist
Reincke, Angela Senior Customer Service Specialist (919) 249-3402
Puckett, Jessica Recreation Program Specialist (919) 249-3402
Ralph, Edward Building Maintenance Mechanic
Setzer, Craig Parks Maintenance Manager (919) 249-3511
Willing, Jackson Parks Maintenance Worker
Wray, Taylor Senior Customer Service Specialist (919) 249-1120
Wood, David Cultural Arts Center Manager (919) 249-3351

Planning

Main Line (919) 249-3426
Khin, Dianne, AICP Planning Director (919) 249-3332
Brock, Bonnie Deputy Town Clerk / Development Specialist (919) 249-3334
Brown, Will GIS Specialist (919) 249-3336
Cowles, June, AICP Senior Planner (919) 249-3331
Culbertson, Brenda Planning Technician (919) 249-3437
Curtin, Joe Zoning Compliance Officer (919) 249-1125
Huegerich, Reed, AICP Senior Planner (919) 249-3505
Jones, Liz Planning Technician (919) 249-3439
Joyner, Cliff Zoning Compliance Officer (919) 249-3433
Judd, Deborah Administrative Specialist (919) 249-3337
Mayo, Shelly Planner (919) 249-1136
Parrish, Lissa Zoning Compliance Officer (919) 249-3335
Simmons, Lauren, AICP Planner II (919) 249-3422
Vega, Brendie, AICP Principal Planner (919) 249-3339
Yates, Steve Zoning Compliance & Landscape Supervisor (919) 249-3333

Police

Main Line (919) 362-8661
Letteney, John Police Chief (919) 249-3447
Allen, James T. Community Policing Specialist (919) 249-3469
Allen, William T. Traffic Specialist
Antonsen, Jeffrey Police Officer II
Asmussen, Joseph Police Officer I
Barefoot, Spencer Police Officer I
Barrow, Keith Police Corporal
Beacham, Beverly Telecommunicator
Best, Joey Police Corporal
Boggs, David A. Communications & Technology Manager (919) 249-3446
Boyd, Ashley Police Officer II
Brown, Worth Detective (919) 249-3449
Buchanan, Eric Traffic Specialist
Burns, Christopher Master Officer
Byrne, Ben Investigator (919) 249-3444
Caloggero, Thomas Master Officer
Conley, Michael Shawn Detective Sergeant (919) 249-3440
Duckworth, Stephen Police Corporal
English, Wayne Police Sergeant (919) 249-3455
Faber, Wayne Telecommunicator
Flaugher, Mark Police Sergeant
Fleming, Daniel Police Officer I
Garafalo, Michael Detective (919) 249-3477
Garcia, Nicole Senior Administrative Specialist (919) 249-3447
Gianni, Joseph Police Officer II
Gilbert, Jacques Administration Captain (919) 249-3464
Grier, Joshua Master Officer
Guider, Jonathan Police Officer I
Hansen, Deborah Master Officer
Hernandez, Daniel Telecommunicator
Herring, Kevin Police Sergeant (919) 249-3454
Herrman, Elizabeth Police Officer I
Hotchkiss, William Police Officer I
Hunter, Matthew Community Policing Specialist (919) 249-3469
James, Scott Police Officer II
Jones, John Police Sergeant
Klatt, Joshua Police Officer II
Kutcher, Matthew Professional Standards Corporal (919) 249-3454
MacAulay, Mike Telecommunicator
MacMonagle, Josh Detective (919) 249-1149
Majkowski, Karen Telecommunicator
Mellenberger, Matthew Middle School SRO
Metz, Susan Master Officer
Myers, Christopher Police Officer II
Myers, Sean Police Officer I
Myhand, C. Blair Patrol Captain (919) 249-3445
Newman, Michael Police Officer II
Opitz, Brian Police Officer I
Parody, Thomas Traffic Unit Sergeant (919) 249-3448
Pawluk, Gregory Master Officer
Pennington, Harry Police Officer I
Pope, Brandon Police Officer I
Prince, Michael Traffic Corporal
Reinas, Paul Police Officer I
Rhodes, Greg Police Sergeant (919) 249-3473
Rivera, Raymond Police Officer II
Roberson, Darrell Master Officer
Rosser, Justin Police Corporal
Russell, Stephen Detective (919) 249-1148
Sacco, Charles Information Technology Specialist
Schmaltz, Jennifer Crime Analysis Specialist (919) 249-3476
Shuart, Kristofer Police Officer I
Sites, James Police Officer I
Smith, Travis Police Officer I
Stephens, Ann Investigations Captain (919) 249-3456
Stewart, Jason Police Officer II
Stone, Jason Philip High School SRO
Thomas, Rick Communications Center Supervisor (919) 249-3474
Towell, R. Greg Support Services Sergeant (919) 249-3450
Watkins, Andrew Police Officer II
Williams, Shawn Senior Telecommunicator
Woodard, Karen Evidence Clerk / Quartermaster (919) 249-1141
Wylie, Kim Telecommunicator

Public Works - Administrative

Main Line (919) 249-3427
Donnelly, Tim, P.E. Director
Gilbert, Kimberly Senior Administrative Specialist
Hughes, David Assistant Public Works and Utilities Director

Public Works - Electric Utilities Division

Main Line (919) 362-8166
Couch, Mike Electric Utilities Manager
Adams, Steven Utilities System Specialist
Ball, Al Engineering & Technical Services Manager
Barnes, Phillip Powerline Arborist
Booker, Bernis Senior Electric Line Technician
Browning, Joey Electric Operations Supervisor
Crabtree, Pete Powerline Right-of-way Technician
Denning, Lincoln Electric Line Technician Trainee
DeYoung, Vincent Electric Line Technician I
Doby, Jerry Electric Line Technician Trainee
Griffin, Ken Electric Crew Field Supervisor
Harris, Jared Electric Crew Field Supervisor
Johnson, Johnny Electric Crew Field Supervisor
Kennedy, Clay Powerline Right-of-way Technician
Lannon, Ben Senior Electric Line Technician
Locklear, Frederick W. Electric Technical Services Specialist
Lowry, Nathan Electric Line Technician Trainee
Lund, Daniel Senior Electric Technical Services Specialist
Martin, Eric Electric Line Technician II
McLamb, Ronald Senior Electric Line Technician
Prince, Dustin Senior Electric Line Technician
Renken, Jeffrey Powerline Right-of-way Technician
Rose, Jonathan Senior Electric Line Technician
Smith, Rodney Electric Technical Services Supervisor
Tysor, Michael B. Senior Electric Line Technician
Weatherman, Ken Electric Crew Field Supervisor
Woody, Emily Senior Utility Customer Service Specialist
Zimmermann, Bill Powerline Arborist

Public Works - Environmental Programs Division

Main Line (919) 249-3427
Deaton, Michael, P.E. Environmental Programs Manager (919) 249-3413
Bolin, Jessica, P.E. Stormwater/Utility Engineer (919) 249-3537
Bonner, Michael Solid Waste Equipment Operator
Cotton, Calvin General Maintenance Worker
Fortier, Stan Environmental Specialist (919) 249-1166
Ingram, Ray Utility Locate Technician
Jenks, Andy Solid Waste Supervisor (919) 249-3521
Johnson, Michael Solid Waste Equipment Operator
Johnson, Trevor Solid Waste Equipment Operator
Matthews, Wallace General Maintenance Worker
Miller, Steve Public Works Engineering Projects Coordinator (919) 249-3357
Prince, Glenn Solid Waste Equipment Operator
Richardson, Tony Utility Locate Technician
Russell, Lee Solid Waste Equipment Operator
Strickland, Justin Solid Waste Equipment Operator
Underwood, Franklin Solid Waste Equipment Operator

Public Works - Operations Division

Main Line (919) 362-8166
Cannon, John Public Works Operations Manager (919) 249-3412
Brodhead, Randy Senior Utility Maintenance Worker
Butt, Cecil Senior Utility Maintenance Worker
Bynum, Marcus Heavy Equipment Operator
Byrd, Ricky Utility Crews Field Supervisor
Caro, David Senior Street Maintenance Worker
Clifton, Trent Heavy Equipment Operator
Cornell, Jimmy Utility Crews Field Supervisor
Cotton, Seth Senior Utility Maintenance Worker
Evans, Reginald Senior Street Maintenance Worker
Fontaine, Tim Public Works Operations Supervisor (919) 249-3532
Forsythe, Luther Utility Technician
Gentry, Kyle Street Maintenance Worker
Knight, Oris Utility Technician
Johnson, Thomas Pump Maintenance Supervisor
Lancaster, Alex Senior Utility Maintenance Worker
Loesch, Steven Utility Technician
McKoy, Ken Pump Maintenance Mechanic
Menges, Bob Street Maintenance Supervisor
Mills, James Senior Utility Maintenance Worker
Osegueda, John Water Quality Supervisor (919) 249-3411
Parker, Ashley Senior Utility Maintenance Worker
Paynter, Lindley Senior Administrative Specialist
Pittman, Robert Utility Technician
Prince, Aaron Utility Maintenance Worker
Prusienski, Andrew Senior Street Maintenance Worker
Read, Chuck Heavy Equipment Operator
Rigsbee, Mark Senior Utility Maintenance Worker
Shontz, Steve Senior Utility Maintenance Worker
Smith, Marc Senior Utility Maintenance Worker
Surles, Walter Pump Maintenance Mechanic
Temple, Ricky Public Works Operations Supervisor (919) 249-3524
Turner, James Street Crew Leader
Vaughn, Edgar Utility Maintenance Worker
Wolfe, Willie Senior Street Maintenance Worker

Public Works - Water Reclamation Facility

Main Line (919) 249-3428
Cratch, John Manager
Avent, Lori L. Laboratory Supervisor
England, Tom Wastewater Reclamation Facility Team Leader
Giles, Tony Senior Lab Analyst
Hardin, David Pretreatment and Operations Supervisor
James, Larry Operator/Mechanic III – Electrical Specialist
Magno, Matt Operator/Mechanic III (919) 249-3359
Martinez, Gene Operator/Mechanic II
Munson, Tom Wastewater Reclamation Facility Team Leader